درجه بندی سنگنوردی مسیر بلند یا لید

درجه بندی سنگنوردی مسیر بلند یا لید

درجه بندی سنگنوردی از 5.0  تا 5.15

نویسنده: مایک

منبع:

http://outdoorswithdave.com/climbing/climbing-ratings

ترجمه: سلمان محمدی

درجه بندی سنگنوردی-  در سالهای 1950 گروهی بنام کلوپ سیرا[1] سیستمی قدیمی را ب که برای درجه بندی صعود بر اساس سختی صعود استفاده میکردند اصلاح کردند. این سیستم را 'سیستم درجه بندی دهدهی یوسئمیت[2]' نامیدند.

این سیستم درجه سختی را به  کلاسها و درجات  تقسیم میکند. تقریبا هر راهنمای سنگنوردی از این سیستم استفداه میکند. سنگنوردان تازه کار میتوانند از این سیستم برای پیدا کردن صعودهای که چالش برانگیز هستند اما سختی بالایی ندارند استفاده کنند؛ وبدین شکل از ماجراجویی روی مسیرهایی که زیادی سخت هستند و ممکن است منجر به آسیب شود اجتناب کنند.  

همه نوع سنگنوردی، کوهپیمایی و چهار دست و پا رفتن ها و غیره را میتواند در این کلاس بندی طبقه بندی نمود. توضیحی مختصر از کلاسهای صعود نوع صعود را که ممکن است با ان مواجه شوید را نشان خواهد داد:

 

کلاس 1(C1):

راه رفتن، روی پاک کوب مشخص

 

کلاس2(C2):

کوهپیمایی، روی شیب تند، احتمالاً با استفاده از دست برای حفظ تعادل

 

کلاس 3(C3):

بالا رفتن از دامنه تند کوه؛ بطور نرمال از طناب استفاده نمیشود.

 

کلاس 4(C4):

صعود بدون حفاظت، برای مثال با دنبال کردن یک سیستم از برآمدگی ها. ممکن است برای عبور از مکانهایی که احتمال سقوط مرگبار وجود دارد از طناب استفاده میشود.

 

کلاس 5(C5):

اینجا نقطه یی است که صعود فنی شروع میشود. سه نقطه اتکا (دو دسن و یک پا یا دو پا و یک دست) لازم است. برای حفاظت از سقوط شخص سرطناب  طناب لازم است. هر نوع سقوط در صعود کلاس 5 اگر مرگبار هم نباشد خطرناک است. صعودهای کلاس 5 برای جزئیات بیشتر به چند دسته تقسیم میشوند.

 

5.0-5.4

صعود یک سراشیب یا یک جایی با شیب تند با گیره های خوب.

 

5.5-5.7:

شیب بیشتر، صعود عمودی بیشتر، اما گیره ها هنوز هم خوب هستند. این مسیرها نیز به آسانی محافظت می شوند.

 

5.8+/-:

صعود عمودی با گیره های کوچک. A+ بدین معناست که صعود مثل یک مسیر پایدارتر 5.9  است، اما مسیر هنوز هم 5.8 در نظر گرفته میشود. اگر یک علامت بعد از 5.8 دیدید بدین معناست که  صعود تنها یک یا دو حرکت شبیه صعود تماما ثابت 5.8 دارد، اما بیشتر شبیه یک صعود 5.7 است. علامتهای + و   دارند تاریخ گذشته میشوند  و اکثر کتب راهنما دیگر از آنها استفاده نمیکنند.

 

5.9+/- :

این درجه بندی بدین معناست که ممکن است یک شیب منفی ملایمی در کار باشد یا بطور تقریباً پایدار روی گیرهای کوچکتری صعود کنید. مبتدیات با تمرین میتوانند مسیرهای ردۀ 9/5 را سریع و با اعتماد بنفس صعود کنند.

5.10 a, b, c, d:  

صعودی پایدار است. یک سنگنورد که آخر هفته سنگنوردی می کنند به ندرت در این رده مسیر احساس راحتی میکند مگر اینکه هر آخر هفته برای صعود برود و یا مقداری استعداد طبیعی داشته باشد. تفاوت بین یک مسیر 5.10a با مسیر5.10c خیلی قابل ملاحظه است. باحتمال زیاد صعودها شیب منفی با گیره های کوچک دارند و پایدار هستند یا مستلزم حرکات پی در پی هستند.

 

5.11 a, b, c, d:

این درجه سختی دنیای سنگنورد اختصاصی است. انتظار میرود  مسیرها تند و سخت باشند و مستلزم صعود فنی و حرکات قدرتمند است.

 

 5.12 a, b, c, d:

مسیرهای این رده معمولا شیب منفی هستند و مستلزم کارهیا ظریف با پا روی گیرهای باریک هستند یا مسیرهایی هستند طولانی که مستلزم تعادل زیاد روی گیره های کوچک هستند.

 

5.13 a, b, c, d:

اگر میتوانید روی شیشه پنجره سر و ته صعود کنید این صعودها در حوزه شما قرار میگیرد.

 

5.14 a, b, c, d:

این صعودها در میان سخت ترین صعودهای دنیا قرار میگیرند.

 

5.15 a:

بچه ها! این صعود به آن اندازه سخت است که سنگنوردی میتواند باشد. یادتان باشد سنگنوردان کمی میتواند واقعا دراین سطح صعود کنند هرچند این صعودها خوراک صبحانه مرد عنکبوتی است.

صعودها طبق سخت رتین حرکت روی مسیر طبقه بندی میشوند. شخصی که سنگنورد صعودهای 5.8 است صرف نظر از نوع صخره یا ناحیه صعود، از نظر تئوریک باید بتواند کراکس (سخت ترین قسمت صعود) را روی هر نوع مسیر در رده 5.8 صعود کند. به هر حال این یک تئوری هست. متاسفانه صعودهای توسط کمیته سنگنوردان درجه بندی نمیشوند لذا یک صعود خاص ممکن است یک یا چند حرف درجه بندی(a, b, c, d) به خود بگیرد. با این بیان اکثر صعودهایی که انجام خواهید داد دقیق و صحیح خواهند بود.

چون سرنوشت کوه، صخره، بولدر، یا سنگریزه این است که شنی باشند که روی آن گام بگذارید و صعود کنید باید بدانید که تمام درجه بندی ها ذهنی هستند!آب و هوای سنگ، خورشید؛ باد و گرما و سرمای شدید همه در در سختی  یا سهولت صعودی که در اولین صعود انجام شده درجه بندی کرده اند دخالت دارند.

در این حالی که در درجه بندی داده شده برای مسیرها هر کس باندازه دهانش میتواند لقمه بردارد سعی کنید در سطح خود به صعود بپردازید و سپس یک مقدار کوچک درجه بالاتری را صعود کنید. ممکن است خود را شگفت زده کنید و مسیر را بشکل نسبتاَ خوبی صعود کنید.

اگر در صعود خاصی مشکل دارید درجه بندی را سرزنش نکنید. آموزش را کمی سخت تر کنید، شب چند شنای بیشتر  انجام دهید و  آنرا ادامه دهید. سنگنوردی عبارت از تعیین اهداف است و تلاش برای رسیدن به آنها.

 آخرین درجه بندی سیستم درجه بندی دهدهی یوسئمیت کلاس 6 (C6) است که برای صعود مصنوعی داده شده است. صعود مصنوعی سیستم درجه بندی خود را دارد و مانند کلاس 5 از درجه بندی دهدهی  استفاده نمیکند. بجای آن از A که اختصار Aid هست استفاده میکند و سپس از یک رقم استفاده میکند که میزان چالش در حرکات و سطح درگیری موجود در صعود را نشان میدهد. 
 

 
 

جمعه 29 شهريور 1398

تعداد بازدید : 1531 بازدید

تماس با ما

از اطلاعات زیر جهت تماس با ما استفاده نمایید .

آدرس :

تجریش ، ابتدای شریعتی ، ک محمودی ، بن بست اسکویی ، سالن سنگنوردی فدک

ایمیل :

name@fadakgym.ir